23 Mart 2009

Türk Sineması - Berlin İşbirliği


Son yıllarda büyük atılım yapan Türk sinemasının yurt dışına daha fazla açılımını sağlamak için Kültür ve Turizm Bakanlığı ile sinema sektörünün temsilcileri, 25-27 Mart tarihleri arasında Berlin'i ziyaret edecek.

Berlin'deki toplantılarda, Türkiye ile Almanya'nın ortak yapımlar çekebilmesi için görüşmelerde bulunulacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema ve Telif Hakları Genel Müdürü Abdurrahman Çelik, 25-27 Mart tarihleri arasında bir heyetin Berlin Sinema Fonu'nun davetlisi olarak Almanya'ya gideceğini söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türk sinema sektörü temsilcilerinin yer alacağı 13 kişilik heyetin Berlin'de ortak yapımlar ve yapılabilecek çalışmalarla ilgili görüşmelerde bulunacağını bildiren Çelik, Berlin'de 2 gün süreyle iki ülke arasında nasıl ortak yapım ve projeler geliştirilebileceği yönünde konuların ele alınacağı bir panelin de gerçekleştirileceğini belirtti.

İki ülkede sinema konusundaki fonların nasıl bir sistemle çalıştığı konusunda da bilgi alışverişinde bulunulacağını da anlatan Çelik, ''Bizden oraya gidecek olan yönetmen ve yapımcılar da orada 2 gün boyunca projeler üzerinde görüş alışverişinde bulunacak. İlk defa böyle bir uygulama yapıyoruz. Buraya kadar gelinen noktada, Türkiye'de sinemanın son 4 yılda gösterdiği hızlı gelişim grafiğinin çok büyük etkisi var'' dedi.

AA

0 yorum: