29 Mart 2009

Boston Türk Film Festivali Başladı

ABD'nin Boston kentinde düzenlenen Türk Film Festivali, yönetmen Nuri Bilge Ceylan'ın ''Üç Maymun'' adlı filmiyle başladı.


Festival komitesinden yapılan açıklamada, bu yıl gösterilecek filmlerin eleştirmenler tarafından çok beğenildiği bildirildi.


''Boston Türk Film Festivali Türk Sinemasında Mükemmellik Ödülü'', Türk sinemasına katkılarından dolayı bu yıl yönetmen Nuri Bilge Ceylan'a verildi. ''Üç Maymun'' adlı filmin gösterimi öncesinde yapılan törende ödülü Nuri Bilge Ceylan adına oyuncu ve senaryo yazarı Dr. Ercan Kesal aldı. Film, çoğunluğunu yabancıların oluşturduğu 400'den fazla izleyici tarafından çok beğenildi. Gösterimin ardından Ercan Kesal ve seyirciler arasında film üzerine bir de söyleşi yapıldı.


Bu yılki festivalde yönetmen Derviş Zaim'in ''Nokta'', Reha Erdem'in ''Hayat Var'', Reis Çelik'in ''Mülteci'', Selim Evci'nin ''İki Çizgi'', Mehmet Eryılmaz'ın ''Hazan Mevsimi-Bir Panayır Hikayesi'' ve Jacques Deschamps'in ''Dinle Neyden'' filmlerinin Kuzey Amerika'daki ilk gösterimleri yapılacak. Yönetmen Özcan Alper'in ''Sonbahar'' adlı filmin ABD'deki ilk gösterimi de yine festival kapsamında olacak.


Sekizincisi düzenlenen Boston Türk Film ve Müzik Festivali'nde, bu yıl 20'den fazla etkinlik yapılacak ve festival 9 Mayıs'a dek sürecek.


AA

0 yorum: