18 Nisan 2009

"Inglorious Basterds" Cannes Film Festivali'nde

Quentin Tarantino’nun destansı filmi “İsimsiz Kahramanlar-Inglorious Basterds”, Fransız Riviera’sının yolunu tutmaya hazırlanıyor.

Konusu Nazi işgali altındaki Fransa’da geçen ve başrolünü Brad Pitt’in oynadığı film, Cannes Film Festivali’nde yarışması için davet aldı. Fransa’da düzenlenen film festivalinin gözde isimlerinden olan Tarantino’nun bu teklifi kabul ettiği ve Weinstein Co. ile Universal Pictures yetkililerine Mayıs ayındaki dünya prömiyeri için filmin hazır olacağını söylediği bildiriliyor.

Nazilere karşı mücadele eden bir grup Amerikalı ve Yahudi askerin öyküsünü anlatan film, Kuzey Amerika ve Türkiye sinemalarında 21 Ağustos’ta gösterime girecek.

Tarantino, 1994 yılında “Pulp Fiction” ile Cannes Festivali’nde Altın Palmiye ödülü kazandıktan sonra Hollywood’un en çok talep gören yönetmenlerinden birisi olmuştu.

“Pulp Fiction”un başarısından 10 yıl sonra Tarantino 2004’te festival jürisi başkanlığını yaptı. O yıl imzasını attığı “Kill Bill” adlı filmi yarışmaya katılmadı ama festivalin final gecesinde 3 saatlik versiyonuyla izleyici karşısına çıktı. Ayrıca “Death Proof”, 2007 yılında yarışmaya katılırken Tarantino’nun kariyerindeki ilk filmi “Reservoir Dogs” ta 1992 yılında yarışma dışı gösterildi.
Bu yılki Cannes Film Festivali 13 – 24 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek.


Tarantino'nun "İsimsiz Kahramanlar-İnglorious Basterds"i


Çekimleri Almanya’da yapılan “İsimsiz Kahramanlar-Inglorious Basterds”in oyuncu kadrosunda Brad Pitt, Diane Kruger, Melanie Laurent, Eli Roth, Samm Levine, Daniel Brühl, Christoph Waltz’ın başını çektiği isimler yer alıyor.

“İsimsiz Kahramanlar-Inglorious Basterds”in bir başka özelliği de, Tarantino’nun Oscar adayı kurgucu Sally Menke, Oscar ödüllü görüntü yönetmeni Bob Richardson ve prodüksiyon tasarımcısı David Wasco ile yeniden işbirliği yapmış olması… Bu filmde Tarantino’nun ekibine ilk kez katılan yeni isim ise, Oscar adayı kostüm tasarımcısı Anna Sheppard oldu.


Filmin konusu kısaca şöyle:

Alman işgali altındaki Fransa’da Shosanna Dreyfus (Melanie Laurent), ailesinin Nazi albayı Hans Landa (Christoph Waltz) tarafından katledilmesine tanık olur. Katliamdan kılpayı kurtulan Shosanna, Paris’e giderek yeni bir kimlik edinir ve sinema salonu sahibi ve işletmecisi olarak yeni bir hayata başlar.

Öte yandan Teğmen Aldo Raine’in (Brad Pitt) önderliğindeki bir grup Yahudi askeri, Avrupa’nın çeşitli noktalarında önceden belirlenmiş hedeflere yönelik intikam faaliyetlerine başlamıştır. Düşmanları tarafından “The Basterds” adıyla bilinen ve üçüncü Reich liderlerini ele geçirme misyonunu yüklenen Raine’in intikam timine Alman kadın oyuncu ve gizli ajan Bridget Von Hammersmark da (Diane Kruger) katılır. Shosanna’nın kendisine ait bir intikam planını bir sinema salonunda yürürlüğe koymasıyla birlikte hepsinin kaderi aynı noktada kesişecektir.

ekolay

0 yorum: