26 Nisan 2009

4. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali

''Emek ve Dayanışma Günü'' olarak resmi tatil ilan edilen 1 Mayıs'ta, emeğin beyazperdedeki festivali de izleyicilerle buluşacak.

Gelenekselleşen yarışmasız ve ücretsiz İşçi Filmleri Festivali'nin dördüncüsü, önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da 1 Mayıs'ta İstanbul, Ankara ve İzmir'de eş zamanlı yapılacak.

Festival, Halkevleri, Sine-Sen (DİSK), Dev Sağlık-İş (DİSK), Birleşik Metal-İş (DİSK), Hava-İş (Türk-İş), Petrol-İş (Türk-İş), SES (KESK), sendika.org ve Türk Tabipleri Birliğinin katkılarıyla gerçekleştirilecek.

Festivalin bu yıl ki onur konuğu, 1980'li yıllardan beri Kanada'da yaşayan belgesel yönetmeni İshak Işıtan olacak. 2008 yapımı ödüllü ''Brukmanlı Kadınlar'' filmi festivalde gösterilecek Işıktan, İstanbul, Ankara ve İzmir'de film sonrası izleyicilerle söyleşiler yapacak.

Festivalin açılışı dolayısıyla 2 Mayıs 2009 Cumartesi günü saat 19.30'da İstanbul Beyoğlu Yeni Melek Gösteri Merkezi'nde bir gece düzenlenecek. Gecenin sunuculuğunu oyuncu Bennu Yıldırımlar yapacak. Yaptığı sinema ile emeğin yanında duruş sergileyen sanatçılara teşekkür plaketleri verilecek. Gecede, Şevval Sam ve Hilmi Yarayıcı işçi şarkı ve türküleri seslendirecek.
Festivalin açılışı, madencilerin büyük Zonguldak grevi ve yürüyüşünü konu edinen ''100 Bin Kişiydiler'' belgeselinin gösterimiyle yapılacak. Bu aynı zamandan filmin Türkiye galası olacak.

AA

0 yorum: