14 Şubat 2009

Altın Bamya Ödülleri9 Mart-12 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek 7. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali kapsamında, bu yıl ilk kez Türk sinemasındaki cinsiyet ayrımcılığına dikkat çekmek amacıyla erkek egemen filmlere “Altın Bamya” ödülleri verilecek.

Türk sinemasında erkek egemen bakışın ağırlığına, kadınlara dair oluşan cinsiyetçi bakışın yeniden üretilip temsil edilmesine ve ayrımcılığın kanıksanır kılınmasına eleştiri amacıyla verilecek olan Altın Bamya ödülünün adayları ön jüri tarafından 2008 yılında vizyona giren yerli filmler arasından belirlendi.

Adayların oylamayla belirleneceği yarışmada kazananların 15 Mart’ta açıklanacak.

Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nde 15 ülkeden 45 film gösterilecek.

1. Altın Bamya Ödülleri kategori ve adayları:

1.ERKEK KARAKTER:
Erkeklerin filmlerde tüm anlam ve aksiyonun merkezi olma durumları, cinsiyetçiliğin en bariz yansımasıdır: hikayelerin odağında erkekler ve onların güçleri, özellikle de kadınları (kadın karakterleri) olumsuzlama, nesneleştirme üzerinden kurulmaktadır.

Erkek karakteri canlandıran oyuncunun yorumu göz önüne alınmadan, erkek karakterin mutlaklaştırıp onayladığı ‘erkek’ rol ve modelleri ve bunlarla özdeşleşildiği takdirde yaratacakları çok riskli anlamlar ve sonuçlar göz önüne alınmaktadır.

Erkek Karakter kategorisinde 2008 Altın Bamya adaylarımız:
Aşk Tutulması
Issız Adam
Recep İvedik

2. KADIN KARAKTER:
Kadın, bir karakterdir, bir insandır. Gerçek bir karakter olarak ele alınıp işlenmedikçe hep erkek egemen bakışla resmedildikçe ve “tekinsiz, güvenilmez, şeytani, kötülüklerin anası, iyi kadın-kötü kadın, fedakâr anne, seyirlik, zayıf… vb” yanlış, eksik, özensiz ve zararlı temsilleri sürdükçe, kadınların bir bütün olarak beyaz perdeye yansıması mümkün olmamaktadır.
Bu kategori değerlendirilirken, kadın karakteri canlandıran oyuncunun yorumu göz önüne alınmadan, kadın karakterin ürettiği anlamlar, dolaşıma soktuğu okumalar, cinsiyetçi tutum, rol ve kalıpları ne derecede pekiştirip onayladığı göz önüne alınmaktadır.

Kadın Karakter kategorisinde 2008 Altın Bamya adaylarımız:
Aşk Tutulması
Osmanlı Cumhuriyeti
Üç Maymun

3. SENARYO:
Senaryo, sinemasal tüm öğeleri soyutlandığında ve sadece filme çekilmiş senaryo olarak okunduğunda bile cinsiyetçi izler taşıması, kadın ve erkek karakterlere adil ve eşitlikçi yaklaşmaması, bu tutumun diyaloglardan, karakterlere kadar her sahnesine sinmiş olması ve içerdiği cinsiyetçi unsurlar göz önüne alınarak değerlendirilmektedir.

Senaryo kategorisinde 2008 Altın Bamya adaylarımız:
Issız Adam
Üç Maymun
Vesaire Vesaire

4. FİLM:
Film, ışıktan kadraja, kadın ve erkek karakterlerden yönetmenin yorumuna kadar tüm unsurlar bir arada toplu bir şekilde ele alındığında, parçaların yarattığı çelişki içermeyen cinsiyetçi ‘bütün’ göz önüne alınarak değerlendirilmektedir.

Film kategorisinde 2008 Altın Bamya adaylarımız:
Aşk tutulması
Issız Adam
Recep İvedik

15 MART’TA AÇIKLANACAK
Bu dört kategorideki adaylardan geniş jürinin oylaması sonucu kategorisinde en çok oyu alanlara ödülleri, ön jürinin özel ödülleriyle birlikte 15 Mart’taki 1. Altın Bamya ödül töreninde verilecek.

0 yorum: