Ara Verdik

Sinemayadair.com web hosting problemleri sebebiyle uzun bir süre yayınlarına ara vermek zorunda kalmıştı. Bu durumdan dolayı tüm Sinemayadair.com takipçilerinden özür diliyoruz.

Hosting problemlerinin giderilmesiyle birlikte, Sinemayadair.com yeni yüzüyle ve öncekinden daha dolu, güncel ve zengin sinemaya dair içeriklerle pek yakında yayında olacak...

Bu süre boyunca Sinemayadair.com'u sosyal medyadan takip edebilirsiniz:

30 Ocak 2012

Demir Leydi: Britanya’nın Margaret Thatcher Döneminde Değişim Öyküsü

Demir Leydi’nin öyküsünün beyaz perdeyle buluşması ile Margaret Thatcher’ın arkasında bıraktığı Britanya hakkında soru işaretleri oluşmaya başladı. Thatcher’ın mirası yeniden değerlendiriliyor, hatta feminist bir simge olarak. Aynı zamanda, 80’li yıllar daha derin bir tarih olarak inceleniyor.

Mayıs 1979’da Muhafazakarlar politik yönetimi ele aldığında, ülkenin ilk kadın başbakanı göreve geldiğinde, bazı şeylerin çok daha farklı gelişeceği kesinleşmişti. Peki, bu bayan başbakan nasıl geldi ve neleri değiştirdi?

Belki gerçekten sebep olmuştur ya da alakalı bile değildir, ama Thatcher döneminde İngiltere, büyük ekonomik, demografik ve kültürel değişimi gördü. The Iron Lady (Demir Leydi) filminin fragmanını izleyin:

0 yorum: