8 Temmuz 2009

Zoom Aktör: Johnny Depp

Müzik Sevdalısının Beyaz Perde Yolculuğu

Gerçek ismi John Christopher Depp olan Kızılderili kökenli ünlü aktör, 9 Haziran 1963 tarihinde Owensboro, Kentucky'de dünyaya geldi. Florida’da büyüyen John’ın müziğe olan merakı 12 yaşında annesinin aldığı gitarla başladı. Çevredeki gruplarda gitar çalmaya başlayan Depp, 15 yaşında bir rock müzisyeni olmak umuduyla okulu bıraktı.

The Kids adlı rock grubunda müzik yapmaya başladı ve grubun davulcusunun kız kardeşi Lori Anne Allison ile 20 Aralık 1983'te evlendi. ‘Six Gun Method’ adını almış grup Depp'in evliliği sonları çıkan sorunlar nedeniyle stüdyoya giremeden dağıldı. Los Angeles, Kaliforniya'da eşinin yardımıyla Nicolas Cage ile tanıştı ve ilk filmi “A Nightmare On Elm Street”de 1984 yılında oynama şansı buldu. 1985 yılında ise Lori Anne Allison'dan boşandı.

1986 yılında Oliver Stone'un “Platoon” filminde ufak bir rol aldı ve ardından 1987 yılında “21 Jump Street” adlı diziye başladı. Dizinin başarı kazanmasıyla birdenbire Depp gençlerin idolü haline gelmişti. Ancak bu Depp'in istediği şey değildi. Kendini pazarlanmış hissediyordu ve diziyle anlaşması bittiğinde sadece kendi istediği rollerde oynamaya karar verdi.

Depp 1993 tarihli dram “What's Eating Gilbert Grape” filminde Leonardo DiCaprio ve Juliette Lewis gibi genç starlarla başrol paylaştı. Bosna-Hersek doğumlu yönetmen Emir Kusturica'nın “Arizona Dream”, bir gerilim filmi olan Roman Polanski'nin yönettiği “The Ninth Gate”, bir Stephen King uyarlaması “Secret Window”, Karındeşen Jack ile ilgili olan “From Hell” gibi karanlık filmlerin yanında, “Chocolat” gibi romantik filmlerde ve “Once Upon A Time In Mexico” gibi aksiyon filmlerinde rol aldı.

1994 yılında New York'ta bir apartmana çöp dökmek ve 1999 yılında Londra'da bir restorantta paparazzilerle kavga etmek suçundan tutuklandı. Hollywood ünlüler yoluna 1999 yılında yıldızı yerleştirilen ünlü oyuncu “The Matrix” filmindeki Neo karakteri için düşünülmüş ilk isimlerden biridir; ancak kendisi kabul etmemiştir.

Johnny Depp dendiğinde akla ilk gelen isimlerden biri hiç şüphesiz ünlü yapımcı-yönetmen ‘Tim Burton’dır. Depp, Burton'ın yönetmenliğini yaptığı pek çok filmde rol aldı. Bunlardan biri Depp’in başrol oynadığı 1990 tarihli “Makas Eller” filmidir. Bu ikili daha sonra 1994 yapımı “Ed Wood”, 1999 yapımı “Sleepy Hollow”, 2005 yılı yapımı “Charlie'nin Çikolata Fabrikası” ve “Ölü Gelin” ardından ise 2007 yapımı “Sweeney Todd: Fleet Sokağının Şeytan Berberi” filminde beraber çalıştılar. İkili şu an 2010 yılında gösterime girecek “Alice in Wonderland” filmi için çalışıyor. Bir sonraki ortak projeleri olan “Dark Shadows” filminin çekimlerine ise önümüzdeki aylarda başlanacak.

Yetenekli aktör şimdiye kadar Akademi’nin “En İyi Erkek Oyuncu” Oscar’ına, 2003 yılında “Karayip Korsanları: Siyah İnci'nin Laneti”, 2004 yılında “Düşler Ülkesi” ve 2007 yılında ise “Sweeney Todd: Fleet Sokağının Şeytan Berberi” filmlerindeki performansı ile üç kere aday gösterildi.

Müzikle ilgisini hiç kesmeyen Depp, Oasis'in ‘Fade In-Out’ ve ‘Fade Away ‘ şarkılarında gitar çaldı. “Chocolat” filminde de gitar çalmış; ayrıca “Once Upon A Time In Mexico” filminin soundtrackinde bir şarkıyı kendisi yazmıştır.

Sol göğsünde kızının, sağ kolunda ise oğlunun ismi yazan dövmeleri taşıyan aktör, 3 Yıl arda arda en çok imza veren ve hayranlarına karşı en iyi davranan ünlü seçildi.

Depp, bu ay vizyona girecek olan Michael Mann yönetimindeki “Halk Düşmanları” filminde dönemin en ünlü suçlularından biri ‘John Dillinger’ karakterini canlandırıyor. Filmin çekimleri sırasında hayranlarından biri olan 12 yaşındaki Jack Taylor adında bir çocuğa, çocuğun isteği üzerine şapkasını hediye etmiştir.

Depp’in yeni filmleri arasında Tim Burton ile çekecekleri haricinde “The Rum Diary”, “Shantaram”, “The Lone Ranger”, “The Man Who Killed Don Quixote” gibi filmlerin yanı sıra uzun dönemdeki projeler “Günah Şehri 3” ve “Karayip Korsanları 4” de görünüyor.

Ayrıca başrol oyuncusu Heath Ledger’ın hayatını kaybetmesi sebebiyle yarım kalan bir yapım olan “The Imaginarium of Doctor Parnassus” filminde Jude Law ve Colin Farrell ile birlikte Heath Ledger’ın filmdeki karakterini canlandırmaya devam etmiş üç oyuncudan biri Johnny Depp...


NOT: 'Sinemalife' Online Sinema Dergisi'nin Temmuz sayısında yayınlanan makalem.

1 yorum:

FTB dedi ki...

Nasipten gerisi yalan, iyi ki aktör olmuş. Daha da güzel olmuş. Bu arada The Imaginarium of Doctor Parnassus filmini sabırsızlıkla bekliyorum.