29 Ekim 2008

Cumhuriyet Bayramı'nda 'Mustafa'

10 Kasım 2008, Atatürk’ün ölümünün 70. yıldönümü. Türkiye 70 yılda Ata’sı için dört başı mamur bir film yapamadı. Yapılan belgeseller, Türkiye ölçeğiyle sınırlı, belli bir dönemle kısıtlı ve resmi bir dilde tutsak kaldı. Selânik’ten Dolmabahçe’ye kadar hayatını başından sonuna mercek altına alan, onu şablonlardan uzak olarak askeri, siyasi, insani boyutlarıyla anlatan bir filmin eksikliği hep hissedildi. Mustafa, işte bu ihtiyaca cevaben hazırlandı.

Mustafa Kemal Atatürk'ü askeri ve bürokrat kimliği ile hepimiz tanıyoruz. Ancak Zübeyde Hanım'ın oğlu 'Mustafa'yı yeterince tanıyor muyuz? Atatürk'ün kişisel kimliğinin, kendi sosyal yaşamının ön plana çıktığı Can Dündar imzalı bu film, yine Can Dündar'ın hazırladığı 1993 yapımı Sarı Zeybek belgeselinden daha kapsamlı bir içeriğe sahip. Ayrıca, filmin müzikleri uluslararası üne sahip müzisyen Goran Bregoviç imzasını taşıyor. Bu kapsamlı film için pek çok zahmete girilmiş, çok tecrübeli bir kadro bakın neler yapmış:

• Film için Cumhurbaşkanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı arşivleri başta olmak üzere, yerli ve yabancı pek çok arşiv özel izinle açıldı.

• Atatürk’ün daha önce görülmemiş fotoğraflarına, hatıralarını yazdığı not defterlerine, yakınlarına yolladığı çok özel mektuplarına, günlüğüne ve elyazmalarına ulaşıldı.

• Çekim ekibi Atatürk’ün ayak bastığı Selanik’ten Manastır’a, Şam’dan Berlin’e, Sofya’dan Karlsbad’a kadar her coğrafyaya giderek; onun hayatını yerinde görüntüledi.

• Geniş ve deneyimli bir kadro, Atatürk’e dair yazılmış kitapları, yerli - yabancı basını ve diplomatik yazışmaları tarayarak, onlardan sahici, objektif ve sıcak bir hayat hikayesi anlatmaya çalıştı.

• Ondan kalan eşyalar, onu anlatan anılar, çalıştığı karargahlar, yaşadığı evler, geride bıraktığı belgeler, sevdiği şarkılar ve söylediği sözler titizlikle derlendi.

Öncelikle filmin fragmanını izleyin...Evet bugün 29 Ekim yani Cumhuriyeti'mizin 85. kuruluş yıldönümü. Hepinizin Cumhuriyet Bayramı'nı kutluyor ve bu anlamlı güne layık olan bu çok değerli belgeseli mutlaka izlemenizi tavsiye ediyorum!...

0 yorum: