21 Temmuz 2012

48 Saat Film Atölyesi Yapıldı


Kadir Has Üniversitesi’nin yaz kampı etkinlikleri kampsamında gerçekleştirien “48 Saat Film Atölyesi”nde genç sinemacılara film dili ve tekniği, senaryo yazımı, kurgu gibi sinemanın temel yapıtaşlarını oluşturan unsurlar anlatıldı.

Yedi gün süren kampta Murat Akser, Tevfik Başer, Tan Tolga Demirci, Hasan Hocaoğlu, Ozan Hasırcı gibi isimler sinemanın temellerinden bahsetti.

İlk gün, Hasan Hocaoğlu kamera tekniklerinden, açılardan ve ışığın kullanımından  bahsetti. Ardından sahnede yapılan doğaçlamaları uygulamalı olarak gösterdi.

İkinci gün, Murat Akser bize sinemadan, sinemanın dilinden ve film oluşumundan; ayrıca film yapmak için gerekli unsurları anlattıktan sonra genç  sinemaseverlere kısa filmler izletti.

Üçüncü gün, Tevfik Başer bize senaryodan ve hikaye anlatımından bahsetti. Sinema tarihi açısından önemli filmlerin ana fikirleri sorgulandı, sonrasında kısa film için kurulan ekipler hikayelerini paylaştı.

Dördüncü gün, Ozan Hasırcı ile birlikte uygulamalı olarak kurgu gösterildi. Ardından Murat Akser bize kurgudan ve tarihinden söz etti.

Çalışmanın son gününde ise, Tan Tolga Demirci geldi, ona kısa filmlerimiz ve hikayelerimiz hakkındaki çalışmalardan bahsedildi o da bize bu konuda yardımcı oldu.


Kalan iki gün ise Cumartesi ve Pazar, senaryolar yazılıp belirli planlar yapıldıktan sonra herkes yoğun bir tempoya girip filmlerini çekti. Katılımcılara belgeler verildikten sonra etkinlik sona erdi. Etkinlik kapsamındaki filmleri  aşağıdaki adresten izleyebilirsiniz:Hazırlayan: Murat Boncuk

0 yorum: