14 Kasım 2008

BONUS 7. Uluslararası Komedi Filmleri Festivali

Tüm dünyadan en iyi komedi filmlerini bir araya getiren Bonus 7. Uluslararası Komedi Filmleri Festivali 14 Kasım’da başlıyor. Bu yıl onur ödülünü usta oyuncu Gazanfer Özcan’a verecek olan festival, 20 Kasım’a kadar seyircilere kahkaha dolu bir hafta yaşatacak.

Garanti Bonus Card sponsorluğunda Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı tarafından (TÜRSAK) gerçekleştirilen Bonus 7. Uluslararası Komedi Filmleri Festivali, 14- 20 Kasım tarihleri arasında dünyanın dört bir yanından en seçkin komedi filmlerini seyirciyle buluşturuyor.

Festivalin bu yılki Onur Ödülü, İsmail Dümbüllü gibi bir efsaneyle aynı sahneyi paylaşmış dev bir isme, Gazanfer Özcan’a veriliyor. 60’lı yıllarda sinemada adından söz ettiren, yakın dönemde ise “Komser Şekspir”, “Keloğlan Kara Prense Karşı” ve “Beyaz Melek” gibi filmlerinde rol alan, son olarak da “Avrupa Yakası” dizisindeki performansı ile televizyon ekranlarından seyirciyi neşelendirmeye devam eden usta oyuncu Gazanfer Özcan’a sunuluyor.


Festivalin geleneksel bölümlerinden “En Ciddi Komedi Filmi” yarışmasının sonuçları bu yıl da izleyicilerin oylarıyla belirlenecek. Yönemen Garth Jennings’in, çocukluk kahramanlarına, beyazperdenin yaşamı ve düşleri şekillendiren gücüne ve 80’lerin ‘home video çılgınlığına saygı duruşunda bulunduğu kahkaha dolu “Kahramanım Rambo” bölümün çarpıcı filmlerinin başında geliyor. Yeni Zelanda’da yılın en başarılı filmi, Paul Murphy imzalı “Kelepir Evlilik”, “hep sahip olmak istediği aileyi bir günde, alışılmadık yollardan kuran” Oliver’in traji-komik öyküsünü anlayan “Aile Saadeti” ile “Günde 48 Saat” ve Petter Næss imzalı, Norveç’in Oscar adayı “Kadın Gibi Geçti” de bu yıl “En Ciddi Komedi Filmi” bölümünde yarışacak. Her yıl olduğu gibi bu yıl da “En Ciddi Komedi Filmi”ni doğru tahmin eden seyirciler, Cinebonus sinemalarından sezon filmleri için davetiye kazanacak.


Garanti Bonus Card’ın, hayata tebessümle bakabilmeyi hatırlatma amacıyla her yıl gerçekleştirdiği festivale bu yıl bir de sürpriz bir bölüm eklendi; komedi sevenler kadar romantizm tutkunlarına da hitap edecek “Âşık Kahkahalar”, romantik komedinin en güzel örneklerini sunacak. Ödüllü yönetmen Vanessa Parise’in yönettiği “Jack ve Jill Dünyaya Karşı”, çok yönlü Fransız sanatçı Diastème’in yönettiği “Avinyon Hatırası”, başrolünü César ödüllü ünlü oyuncu Emmanuelle Devos’nun üstlendiği Idit Cebula imzalı “2 Yaşam Artı 1” ve Raúl Marchand Sánchez’in yönettiği “Manuela ve Manuel”, gülümsemeye romantizmin sıcaklığını ekleyecek.

Festivalin ‘bellek tazeleyici’ bölümü “En Çok Güldüklerimiz” başlığı altında “Kaybedenler Kulübü” ve “Disko” gibi, sezonun en başarılı örnekleri seyirci karşısına çıkacak. “Daima Güldüklerimiz” bölümünde ise Türkiye’den genç yönetmen Murat Şeker iki filmiyle, “İki Süper Film Birden” ve “Aşk Tutulması”yla yer alıyor.


Festivalin “Avrupa Gülüyor” ve “Amerikan Bağımsızları” bölümlerinde ise komedi sinemasının eski kıtayı kahkahaya boğan örnekleriyle, Amerikan bağımsız sinemasının seçkin yapıtları seyirciyle buluşacak. Gianni di Gregorio imzasını taşıyan ve Venedik Film Festivali’nden En İyi Film Pasinetti Ödülü dahil, üç ödülle dönen “Ağustos’ta Bir Gün”, Gianni Zanasi’nin yönettiği, yine Venedik Film Festivali’nde üç ödüle layık bulunan “Düşünme Bile!”, yönetmenliğini Stephane Giusti’nin üstlendiği, başrolleriniyse Gilbert Melki ve Amira Casar’ın paylaştıkları “İtalyan Malı”, festivalin “Avrupa Gülüyor” başlığı altında yer alıyor. “Amerikan Bağımsızları” bölümünün sürpriz filmi ise cesur yönetmen Daniel Waters imzasını taşıyan, oyuncu kadrosunda Simon Baker, Robert Wisdom, Winona Ryder, Patton Oswalt gibi yıldızlara yer veren kara komedi “Seks ve Ölüm”.

Türk ve dünya sinemasından komedi türünün en çarpıcı örneklerini sunan festival filmleri, Beyoğlu Sineması, Cinebonus Maçka G-Mall ve Alman Kültür Merkezi salonlarında gösterilecek. Bilet fiyatlarının 6 YTL olduğu festivalde Bonus Card sahipleri, kartlarını göstererek filmleri % 50 indirimli seyredebilecek. Alman Kültür Merkezi’ndeki gösterimler ise ücretsiz.

http://www.comedyfilmfest.com/

0 yorum: